Oct

Osłonięcie pomnika Ireny Jarockiej w Gdańsku informacja prasowa

Irena Jarocka zostanie upamiętniona w Gdańsku. W środę 20 października o godz. 11.30 na skwerze im. Ireny Jarockiej odsłonięty zostanie pomnik związanej z Gdańskiem piosenkarki. Z wnioskiem o postawienie pomnika wystąpiła Fundacja Ireny Jarockiej, a Rada Miasta Gdańska 28 listopada 2019 roku zadecydowała o jego wzniesieniu. Prezydent Gdańska we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłosiła otwarty konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika artystki. Do 1 marca 2021 roku rzeźbiarze z całego kraju nadsyłali prace konkursowe. 26 marca oceniło je jury, w skład którego wchodzili profesorowie rzeźby gdańskiej ASP, przedstawiciele Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, Biura Prezydenta, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Fundacji Ireny Jarockiej, Wydziału Urbanistyki i Architektury oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Spośród nadesłanych 25 prac wybrano projekt rzeźbiarza z Torunia – Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeer.Irena Jarocka – jedna z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich piosenkarek – przez wiele lat związana była z Gdańskiem. Od 1947 do 1968 roku mieszkała przy ulicy Słonecznej. Ukończyła V LO im. Stefana Żeromskiego, Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego i Biologii w Oliwie oraz gdańskie Studio Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w klasie Jacka Ujazdowskiego. Śpiewała w chórze katedry oliwskiej, występowała w Katolickim Kole Dramatycznym przy katedrze. Pobierała lekcje śpiewu w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej we Wrzeszczu w klasie profesor Haliny Mickiewiczówny. Współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla.W 1965 roku debiutowała w gdańskim Rudym Kocie. Śpiewała także w swoim ulubionym klubie Żak i w sopockim Non Stopie. W 1965 nagrała pierwsze piosenki dla Polskiego Radia w Gdańsku (Wróć i Gdański most). W tym samym roku zadebiutowała w programie Ośrodka TV Gdańsk. Na ogólnopolskiej scenie wystąpiła po raz pierwszy w 1965 roku w Opolu, ale za swój prawdziwy debiut uważała występ na festiwalu w Sopocie w 1968 z piosenką Gondolierzy znad Wisły. W latach siedemdziesiątych studiowała na Wydziale Wychowania Muzycznego w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 roku w Warszawie. Została pochowana w katakumbach na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.