Irena Jarocka – Lato dzikich róż (z albumu Irena Jarocka, której nie znacie” vol.2)
KUP PŁYTĘ! – https://www.swiatksiazki.pl/irena-jar…
Irena Jarocka, jedna z ikon polskiej piosenki, ilością sukcesów mogłaby obdzielić kilka dzisiejszych gwiazd. Występowała u boku Abby czy Charlesa Aznavoura, wydawała płyty we Francji czy USA. W Polsce zdobyła kilkanaście nagród i wydała trzynaście albumów. Jednak część jej twórczości nadal pozostaje nieodkryta. Płyta „Irena Jarocka, której nie znacie” vol. 2 to szansa na usłyszenie starannie wybranych utworów z archiwum. To dwupłytowy zestaw unikalnych nagrań, które nigdy dotąd nie zostały wydane – m.in piosenki do słów Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. Album zawiera także piosenki francuskie – w tym takie perełki jak np. „Il faut y croire” w wersji z festiwalu w Sopocie w 1973 roku, gdzie zdobyła tytuł Miss Obiektywu. Obok nagrań z okresu popularności artystki możemy usłyszeć też jej początki – pierwsze nagrania dokonane w końcu lat 60., dla radiowego Młodzieżowego Studia Rytm. Druga część albumu to recital nagrany na żywo w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego z listopada 2001 roku. Usłyszymy tu Irenę Jarocką w doskonałej formie, śpiewającą dla tłumu fanów, uchwycony występ, który pokazuje dlaczego właśnie ona dla wielu była pierwszą damą piosenki. „Irena Jarocka, której nie znacie” vol. 2 pozwala przypomnieć jej blask ale i odkryć na nowo.
„… Z przyjemnością zapraszam Państwa ponownie do świata piosenki Ireny Jarockiej. Mimo że ponad sześć lat nie ma Jej już z nami, dzięki archiwom Polskiego Radia możemy znów spotkać się z Ireną, która niewątpliwie jest jedną z najbardziej lubianych polskich piosenkarek. Publiczność ją kochała i kocha, a ona kochała publiczność.
Debiutowała w 1965 roku i bardzo szybko udało Jej się zaistnieć. Już trzy lata później pojechała do Paryża, gdzie kształciła się w Le Petit Conservatoire de la chanson i śpiewała u boku Charlesa Aznavoura czy Mireille Mathieu. Miała szansę na międzynarodową karierę, jednak wybrała Polskę. Może z powodu tej magicznej więzi z polską publicznością?
W repertuarze przez całe życie miała wiele francuskich piosenek, z których kolejne znalazły się na naszych płytach, w tym Il faut y croire – pierwszy singiel, jaki wydała w Paryżu. W 1973 roku zaśpiewała tę piosenkę na festiwalu w Sopocie, gdzie zdobyła tytuł Miss Obiektywu. Mamy to nagranie! Mamy też fragmenty recitalu Jarockiej Mój wielki sen w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego z listopada 2001 roku – tłumy na widowni i artystka w doskonałej formie, nie tylko wokalnej, znakomicie też prowadziła swój koncert. Wszystkie nagrania archiwalne pochodzą z fonoteki Polskiego Radia, z którym Irena była związana całe życie. Nic więc dziwnego, że słuchacze radiowej Jedynki nadali Jej prestiżowy tytuł „Muzykomaniaka roku 2008”.
Tak jak poprzednio proponujemy Państwu płytę studyjną i koncertową. A na nich wiele unikalnych nagrań, jak chociażby te pierwsze, z końca lat 60., dla radiowego Młodzieżowego Studia Rytm.
Proponuję zacząć słuchanie od piosenki ze słowami Mariana Hemara Wspomnij mnie. Wspominajmy Irenę… „może zadrży w sercu żal…”
Maria Szabłowska